Lipanj i srpanj 2019.

Etika, skupovi uživo – priprema za frontalnu primjenu novih kurikuluma, lipanj i srpanj 2019.

Etika, skupovi uživo – priprema za frontalnu primjenu novih kurikuluma, lipanj i srpanj 2019.

Objavljeno: 28. srpnja 2019.

U razdoblju od 5. lipnja do 5. srpnja 2019. održani su regionalni stručni skupovi za nastavnike etike u XII. gimnaziji u Zagrebu, u Školi likovnih umjetnosti u Splitu, u Gimnaziji Andrije Mohorovičića u Rijeci, u II. gimnaziji u Osijeku te u II. gimnaziji Varaždin.

Zahvaljujemo se svim školama domaćinima te posebno voditeljima županijskih stručnih vijeća koji su organizirali skupove. Na skupovima je ukupno sudjelovalo 124 nastavnika. Predavačice na skupovima bile su Željka Winkler, mentorica za Etiku, te vanjske suradnice AZOO-a Perislava Bešić Smlatić i Zlata Paštar. Tema skupa je bila Kurikulumski pristup u poučavanju Etike s ishodima: učitelj/nastavnik povezuje ishode učenja, aktivnosti i vrednovanja primjenjujući kurikulumski pristup poučavanju, prati svoje napredovanje tijekom učenja, uspješno surađuje u različitim situacijama te samovrednuje i kolegijalno vrednuje proces učenja i rezultate skupine. U uvodom dijelu je provedena refleksija kako bi se utvrdilo predznanje te očekivanja sudionika, zatim kraće izlaganje s osnovnim pojmovima i konceptom kurikulumskog poučavanja, a glavni dio bio je posvećen radionici u kojoj su sudionici u grupama izrađivali konkretne primjere za nastavu (određivali ishode, načine vrednovanja ishoda te aktivnosti koje će dovesti do optimalne realizacije ishoda). Izjave sudionika nakon skupa te ispunjeni online evaluacijski upitnici (81 nastavnik) govore o zadovoljstvu nastavnika, odnosno nastavnici procjenjuju da im je skup bio informativan i koristan te da se sada osjećaju motiviranije i spremnije za sljedeću školsku godinu i primjenu nove paradigme poučavanja. Neki od komentara iz evaluacijskog upitnika, nakon održanog skupa:

  • Radionica je puno pomogla u boljem razumijevanju i pojašnjenju stvari koje nisu bile sasvim jasne. (Osijek)
  • Zadovoljan sam skupom, s obzirom da se tek upoznajemo s kurikulumom, pomogao mi  je. (Zagreb)
  • Sjajno, stručno, inspirativno! Velike pohvale (Zagreb)
  • Korisno i motivirajuće za samovrednovanje vlastitog rada. (Varaždin)
  • Skup je bio odlično organiziran. Kroz radionicu smo dobro upoznati s kurikulumskim načinom poučavanja. (Split)
  • Vrlo dobro organizirano i poticajno za naš daljnji rad. (Rijeka)

 

 

Etika izvješće
Podijelite članak:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin