Novosti

Glazbena kultura i Glazbena umjetnost, skupovi uživo – priprema za frontalnu primjenu novih kurikuluma, siječanj 2019.

Glazbena kultura i Glazbena umjetnost, skupovi uživo – priprema za frontalnu primjenu novih kurikuluma, siječanj 2019.

Objavljeno: 17. veljače 2019.

U razdoblju od 7. do 30. siječnja 2019. godine diljem Hrvatske održano je 20 stručnih skupova za učitelje Glazbene kulture i Glazbene umjetnosti, kao priprema za uvođenje reforme obrazovanja školske godine 2019./2020.

Pod vodstvom predavača Nere  Đonlić, Tomislava Seletkovića, Zrinke Šimunović, Sandre Ivančić, Mirjane Horvat i Tine Pajdaš, 503 učitelja/učiteljica Glazbene kulture i nastavnika/nastavnica Glazbene umjetnosti koji su prisustvovali skupovima upoznali su se s promjenama koje donosi Cjelovita kurikularna reforma.

Zahvaljujemo voditeljima županijskih i međužupanijskih vijeća na suradnji te školama – domaćinima na gostoprimstvu:

 • Osnovna škola Lučac, Split
 • Osnovna škola Vladimira Nazora, Vinkovci
 • Osnovna škola Hugo Badalić, Slavonski Brod
 • Osnovna škola Pavleka Miškine, Zagreb
 • Srednja škola Krapina, Krapina
 • Osnovna škola Čazma, Čazma
 • Osnovna škola Kaštanjer, Pula
 • Osnovna škola Petra Krešimira IV., Šibenik
 • Osnovna škola Viktora Cara Emina, Lovran
 • Osnovna škola Višnjevac, Osijek
 • Osnovna škola Ljudevita Modeca, Križevci
 • osnovna škola Čakovec, Čakovec
 • Osnovna škola Ston, Ston
 • Gimnazija Sesvete, Sesvete
 • Osnovna škola Petra Preradovića, Zadar
 • Osnovna škola Vladimir Nazor, Virovitica
 • Osnovna škola Zapruđe, Zagreb
 • Druga gimnazija Varaždin, Varaždin
 • Osnovna škola Švarča, Karlovac

Tijekom radionica, uz razne primjere aktivnosti koje se uz minimalne prilagodbe mogu koristiti u nastavi Glazbene kulture i Glazbene umjetnosti, učitelji su se susreli s rješavanjem, izradom i vrednovanjem problemskih zadataka.

Rješavanje problema nikog nije ostavilo ravnodušnim: dojmovi se kreću od potpunog oduševljenja problemskim zadacima do neprimjenjivosti u procesu poučavanja.

U razgovoru  o budućim edukacijama učitelji su se izjasnili da bi željeli čuti više o vrednovanju, odgojno obrazovnim ishodima te korištenja IKT u nastavi Glazbene kulture i Glazbene umjetnosti, što potvrđuju i rezultati evaluacije koja je bila sastavni dio svakog stručnog skupa.

Od 503 učitelja koji su bili prisutni na skupovima evaluacijski upitnik je ispunilo njih 254. Rezultate možete pogledati u nastavku.Neki od komentara sudionika:

 • Bilo je jako zanimljivo i hvala Vam što ste nas naučili novim stvarima koje ću rado primijeniti u svome radu.
 • Bilo je vrlo ugodno i opuštajuće ozračje. Predavačice vrlo pristupačne, otvorene i raspolažu svim informacijama koje nas zanimaju. Vrlo zanimljivi primjeri i jasne upute. Odličan skup.
 • Jako kvalitetan stručni skup, predavači vrlo kompetentni, srdačni, jednostavni, lako razumljivi, interesantni.
 • Skup je bio sadržajan, zanimljiv, korisne informacije za nastavu i buduće aktivnosti u školi za život.
 • Jedva čekam nastavak!
 • Treba više takvih skupova koji nas motiviraju daljnji rad.
 • Svake pohvale predavačima no mislim da neke stvari nisu dorečene (kako vrednovati učenika s jednim satom tjedno…), i premalo aktivnog muziciranja. Problemski zadaci nisu ostavili neki pozitivni dojam na mene… i mislim da nije fer prema manjim sredinama koje nisu dovoljno opremljene…
 • Održan skup je bio vrlo koristan. Posebno sam zadovoljna obradom teme Rješavanje problema. Svaka bi bilo dobro održati još takvih stručnih skupova za učitelje  Glazbene kulture s drugim temama kako bi mogli što bolje raditi u nastavi na novi način… Hvala Vam na vašem cjelokupnom trudu koji ste uložili kako bi nam olakšali rad i uveli nas u promjene…

Glazbena kultura Glazbena umjetnost izvješće
Podijelite članak:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin