Uncategorized

Nogle kendte fakta om medicinsikkerhed: Tips og praksis.

Objavljeno: 14. travnja 2023.

Nogle kendte fakta om medicinsikkerhed: Tips og praksis.

Korrekt lagerplads og bortskaffelse af medicin er afgørende for at hjælpe med at holde enkeltpersoner, husholdningsdeltagere og også plejere i sikkerhed. Alle medicin kan være skadelige ellers reddes effektivt, hvis det ikke tages som styret, hvis det tages af den forkerte person eller på anden måde kasseres sikkert. Sikker opbevaringsplads af medicin sikrer mennesker og også medlem af familien fra skade.

Hvert år går omkring 60.000 unge til nødområdet, da de tog medicin, da en voksen ikke kiggede. Når medicin ikke gemmes korrekt, fungerer medicin muligvis ikke også eller kan ende med at blive ødelæggende. Ideer i sikker medicinopbevaringsplads består af: Følg lagerpladsinstruktioner på medicinflasker. Nogle lægemidler kræver at blive kølet eller lukket ud af lyset.

Hvis du er uklar, skal du spørge farmakologen, hvordan medicinen burde opbevares. Shop unreigerated medicin i en helt tør, cool placering. Hold ikke medicin i toilettet. Vådhed såvel som varme fra brusere, bade såvel som dræn kan skade medicin. Medicin fungerer måske ikke eller kan komme til at være farlig. Tilflugt for at holde medicin består af et skab i kogepladsen langt fra vasken eller ovnen eller på et rack i en garderobe.

Oprethold medicin i en køleskabskuffe, eller placer medicinen i en beholder til at beskytte nabolandet mad. Hold afkølede medicin på et konsistent temperaturniveau. Placer ikke medicin i eller i nærheden af ​​fryseren. Gem ikke medicin i køleskabsdøren på grund af det faktum, at temperaturen kan ændre sig, når døren åbnes.

Sikker håndtering af farlige stoffer til dummies

Bilen kan blive for varm. Varme kan skabe medicin for ikke at arbejde eller ende med at blive farlig. Shop medicin i de originale, mærket containere. Bland aldrig nogensinde forskellige medicin i nøjagtig samme flaske. Hvis du bruger en tabletboks eller forskellige andre medicinskoordinator, skal du vedligeholde de originale, mærkede medicinbeholdere. Det originale tag kan hjælpe, hvis der er forespørgsler om navnet på medicin, dosering, genopfyldning eller retningslinjer for nøjagtigt, hvordan man tager eller opbevarer medicinen.

Læg konstant medicin væk efter hver brug. Efterlad ikke medicin på tælleren eller i en håndtaske eller blepose, også hvis den helt sikkert vil blive tilbudt igen om et par timer. Dette er især vigtigt, hvis en medicin er en usikker medicin eller administreret forbindelse. Det er meget vigtigt at eliminere medicin, når de ikke er mere påkrævet, eller når de kan være usikre eller på anden måde også arbejde.

Kast disse væk hurtigt, da du ikke har evnen til at tilvejebringe den rette dosering. Nogle lægemidler kan også være utrygge, hvis de er reduceret eller brudt. De er afsluttet. Overvej udløbsdage på medicinflasker. Udløbne medicin kan ikke mere funktion, og medicinen kan også true.

Brug ikke medicin, der faktisk har ændret farve, falder fra hinanden eller har en ny eller dårlig lugt. Brug ikke flydende medicin, der faktisk endte med at være overstøbt eller plettet, faktisk er forstørret eller ændret i konsistens eller har flydende bits. De er ikke meget længere påkrævet. Bevar ikke ubrugt eller uønskede receptpligtige medicin til senere brug.

Ikke kendte fakta om opbevaring og sikker håndtering af medicinpolitik og procedure

Før du tager nogen form for receptpligtig medicin, er det meget vigtigt at blive set såvel som detekteret af et sundheds- og wellness -plejefirma for at sikre, at den rigtige type og dosis medicin er givet. Et par enkle handlinger kan hjælpe med at få visse medicin til https://www.behance.net/asmeretsaare at blive af med sikkert. Hvis du har nogen form for forespørgsler om hvornår eller hvordan du eliminerer medicin, skal du spørge din farmakolog.

Forskningsundersøgelsesmedicin, der tilbydes at studere deltagere, tælles tæt på såvel som overvåges som komponent i forskningsundersøgelsen. Overhold disse trin for at slippe af med alle andre medicin, der består af tabletter, væsker, falder, pletter, lotioner samt inhalatorer:.

Nogle medicin har brug for særlig levering på grund af det faktum, at de kan være skadelige (farlige) for personer, der giver dem. Dette skyldes, at nogle undersøgelser afslører, at personer, der passer på klienter, der tager disse specielle medicin, også kan have ændringer i deres helt egne krops celler. Disse ændringer kan holdes fri ved at overholde bestemte handlinger.

Truslen om fare ved håndteringsprocent af disse usikre medicin er lille, men det er et fremragende koncept at undgå direkte eksponering ideelt. Nedenfor er anbefalinger til punkter, du kan gøre derhjemme for at begrænse direkte eksponering. Engangshandsker (billede 1) Få dem fra din lokale apotek eller det landsdækkende børns sundhedscenter hjemkompetningsforhandler.

Medicinstyring – sandheder

Brug engangshåndtøjsdæksler, hvis du rører ved nogen form for skadelig medicin. Brug ikke ødelagte eller punkterede håndtøjsdæksler. Brug af ikke -genanvendelige plastmedicinsk kopper til at flytte en tablet fra en medicinflaske. Kast enhver form for brug af handsker, kjoler, medicinske kopper, orale sprøjter eller containere i et to-lags, kraftigt skraldespand.

Sørg for at holde dette affald uden for dyrene og også børn. Hvis du forventer eller forsøger at blive gravid, må du ikke Klik på dette håndtere farlige medicin. Hvis du er den største plejeperson, skal du tale med din sygeplejerske, medicinsk professionel eller farmakolog om sikre metoder til at tage sig af personen.


Podijelite članak:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin