Novosti

Regionalni skupovi – izvješće i preliminarna evaluacija edukacije

Regionalni skupovi – izvješće i preliminarna evaluacija edukacije

Objavljeno: 28. prosinca 2018.

Regionalni stručni skupovi okupili su sve učitelje, nastavnike, stručne suradnike i ravnatelje osnovnih i srednjih škola uključenih u eksperimentalni program „Škola za život“ na pet lokacija u Republici Hrvatskoj s ciljem osnaživanja sudionika u primjeni novih kurikuluma te novih metoda poučavanja i vrednovanja, ali i evaluacije provedenih edukacija s prijedlozima tema na koje treba staviti naglasak.

Regionalni stručni skupovi o predmetnim kurikulumima održani su:

 • listopada, Split u Obrtno tehničkoj školi, 326 sudionika
 • studenog, Varaždin u Prvoj gimnaziji Varaždin bilo je 414 sudionika
 • studenog, Rijeka u Osnovnoj školi Gornja Vežica bila je oko 269 sudionika
 • studenog, Osijek u Osnovnoj školi Franje Krežme i na Filozofskom fakultetu, bilo je oko 473 sudionika
 • studenog, Zagreb u XV. Gimnaziji, bilo je oko 576 sudionika

Na pet regionalnih stručnih skupova sudjelovalo je 2058 sudionika.

Edukacija u trajanju od 6 sati obuhvatila je radionice iz 22 školska predmeta. Predavači su bili članovi Mentorske radne skupine, Radne skupine za razrednu nastavu i Radnih skupina za predmetne kurikulume i provođenje eksperimentalnog programa Škola za život koji su održali su predavanja i radionice na sljedeće teme:

 • Od nacionalnog kurikuluma do izvedbe u učionici
 • Vrednovanje ishoda učenja i samovrednovanje godišnjeg izvedbenog kurikuluma
 • Vrednovanje po jezičnim djelatnostima
 • Kurikularno planiranje: Od ishoda do vrednovanja
 • Primjeri scenarija učenja i poučavanja; Strategija suradnje s kulturnim institucijama
 • Vrednovanje kao učenje i Vrednovanje za učenje
 • Iskustveno učenje, učenje otkrivanjem i istraživačko učenje te kako ih vrednovati
 • Rješavanje problema i vrednovanje praktičnih radova
 • Cjelovitost poučavanja u razrednoj nastavi
 • Povezivanje odgojno – obrazovnih ishoda nastavnih predmeta i očekivanja međupredmetnih tema

Regionalni stručni skupovi održavaju se u sklopu projekta „Podrška provedbi Cjelovite kurikularne reforme (CKR)“ koji se provodi u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. Europskog socijalnog fonda.

Povratne informacije prikupljene od sudionika regionalnih stručnih skupova pokazuju da je 95 % sudionika u potpunosti ili uglavnom zadovoljno promjenama koje donose predmetni kurikulumi, 92 % u potpunosti ili uglavnom zadovoljni organizacijom regionalnih stručnih skupova, 92 % sudionika je izjavilo da će im informacije i materijali s regionalnog skupa u potpunosti ili uglavnom koristiti u radu, a 91 % sudionika je u potpunosti ili uglavnom usvojilo formativne metode vrednovanja (N = 1252).

U tekstualnim komentarima sudionici (N = 810) su u velikom broju izrazili zadovoljstvo i pohvalili predavače, teme i organizaciju regionalnih stručnih skupova, a izazove koje su istaknuli u komentarima već smo počeli rješavati. U tablici su prikazani najučestaliji komentari te pripadna rješenja.

Nekoliko izdvojenih komentara:

 • Kad zapuše vjetar promjene, neki grade zidove, a neki vjetrenjače! Bilo je korisno, odlično i zanimljivo.
 • Vrlo edukativan skup prepun korisnih informacija. Doista se nikad nisam bolje osjećala nego nakon ovog skupa. Uglavnom svaka pohvala svima na trudu i vremenu.
 • Zadovoljna sam organizacijom. Želim više ovakvih skupova gdje ćete nas podučiti korištenjem novih digitalnih alata.
 • Odlično učenje u pozitivnom i poticajnom okružju!
 • Super mi je što je bilo puno primjera dobre prakse vezano uz ishode i vrednovanje i smatram da bi svaki skup se trebao bazirati na tome.
 • Sve je bilo jako dobro organizirano i napokon mi se sve posložilo, sve nejasnoće su otklonjene i bilo bi izvrsno kad bismo ponovili ovakav skup.
 • Hvala na vjetru u leda!! Konačno sam dobila informacije koje su korisne i upotrebljive u praksi!! Izuzetno pozitivno iskustvo!!
 • Dobra organizacija, kvalitetna razmjena iskustava s kolegama
 • Voditeljice na našem predmetu su se izuzetno trudile i vidi se da vole svoj posao

Tijekom svih edukacija prikupljamo povratne informacije sudionika o njihovom zadovoljstvu temama i aktivnostima, ali ih pitamo i o temama za koje oni smatraju da im je potrebna dodatna edukacija.

Te povratne informacije kontinuirano ugrađujemo su sljedeće cikluse edukacija kako bismo svim učiteljima, nastavnicima, stručnim suradnicima i ravnateljima pomogli u podizanju kompetencija te pružili odgovarajuću podršku njihovom profesionalnom razvoju.

Nekoliko izdvojenih prijedloga:

 • Više bi htjela saznati o ishodima učenja i vrednovanju jer sam mladi nastavnik koji se nedavno uključio.
 • Digitalna tehnologija – “doziranje”
 • Izrada alata za provedbu vrednovanja, npr. rubrike, liste provjere, dnevnik učenja….
 • Primjeni novih metoda poučavanja, po mogućnosti u okviru 45-minutnog nastavnog sata, odnosno jedan simulirani nastavni sat s planiranim ishodima po novom kurikulumu i metodama.
 • Sve ove teme treba više puta ponavljati

Teme koje su sudionici (N = 1252) regionalnih skupova najčešće istaknuli kao potrebne prikazane su u tablici.

U nastavku je prikaz odgovora na pitanja na koja su sudionici odgovarali izborom jednog od četiri ponuđena odgovora.

Zaključujemo da su regionalni skupovi u potpunosti ispunili svoju svrhu (edukacija sudionika eksperimentalnog programa CKR-a „Škole za život“  i evaluacija edukacije učitelja, ravnatelja i suradnika u eksperimentalnom programu).

Naime, sudionici su zadovoljni temama, edukacijom i organizacijom, a istovremeno je provedena evaluacija onoga što je do sada učinjeno i osim izraženog zadovoljstva uvedenim promjenama dobili smo vrlo korisne sugestije što treba unaprijediti kod uvođenja cjelovite kurikularne reforme u sve škole od jeseni 2019.

Teme na koje u edukaciji treba staviti poseban naglasak su Vrednovanje i ocjenjivanje; Upotreba digitalne tehnologije u nastavi; Ishodi učenja i njihova primjena; Konkretni/praktični primjeri iz nastave te Suvremene metode poučavanja.

evaluacija izvješće regionalni skupovi
Podijelite članak:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin